• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Степова Елада

Земля степової Еллади

До 75-річчя від дня народження Кіровоградської області

/Files/images/1234242mksdhauy.jpg

Доля подарувала нам щасливу можливість народитися і жити в одному з найчудовіших куточків української землі. «Степовою Елладою» назвав Кіровоградщину наш земляк - поет Євген Маланюк.

Славиться наш край родючими землями, працьовитими і щедрими людьми, давньою, героїчною історією, дивовижною природою. Це край унікальних чорноземів, що демонструються як еталон в Паризькому музеї мір та ваг.

Через нашу землю пролягли стежки, якими ходив великий поет і національний пророк Т.Шевченко.
Саме тут засяяли таланти засновників українського професійного театру Марка Кропивницького, Івана Карпенка-Карого, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського, Марії Заньковецької. Наша земля дала класичній літературі письменника і державного діяча Володимира Винниченка, мрійника Юрія Яновського, талановитого поета Арсенія Тарковського, філософа Дмитра Чижевського, видатного педагога Василя Сухомлинського, також згадаймо про С.П.Плачинду, Ф.І.Непоменка, ТенлюкаЛ.М.таін, томущо багата земля Кіровоградська талантами.

Адміністративно-територіальний устрій

Кіровоградська область була утворена згідно указу Президії Верховної ради Союзу РСР 10 січня 1939 року, одночасно із Запорізькою і Сумською областями, у складі Української РСР. В Указі було сказано: "Утвердить представлениеПрезидиума Верховного СоветаУкраинской ССР об образованииКировоградскойобласти с центром в г. Кирово с переименованиемгородаКирово в Кировоград". Підписали Указ голова Президії Верховної Ради СРСР Калінін Михайло Іванович і Секретар Президії Горкін Олександр Федорович.За цим Указом до Кіровоградської області увійшли:місто Кіровоград, Аджамський, Бобринецький, Витязівський, Долинський, Єлисаветградківський, Знам'янський, Кіровоградський сільский, Компаніївський, Новгородківський, Новопразький, Олександрійський, Петрівський, Устинівський райони Миколаївської області;Великовисківський, Добровеличківський,Маловисківський,Новоархангельський, Новомиргородський, Новоукраїнський, Піщанобрідський, Рівнянський, Тишківський, Хмелівський райони Одеської області;Златопільський, Кам'янський, Олександрівський, Підвисоцький, Чигиринський райони Київської області, Новогеоргіївський і Онуфріївський райони Полтавської області.

Таким чином, з моменту утворення нашої області її адміністративний устрій складався із 30 районів і Кіровограда, як міста обласного значення.

Таким чином, на сьогоднішній день область нараховує 21 район, 4 міста обласного значення, 2 райони у місті, 8 міст районного значення, 27 селищних та 376 сільських рад.

На сьогодні Кіровоградська область становить єдиний гармонійно функціонуючий організм, кожна ланка якого зберегла своє історичне, економічне і соціальне значення, а разом вони консолідуються під егідою спільної державно-національної ідеї.

Чисельність населення Кіровоградщини

Чисельність наявного населення області на 1 серпня 2013р., за оцінкою, становила 991,7 тис. осіб, повідомляє Головне управління статистики в Кіровоградській області.

Зменшення чисельності населення області відбулося за рахунок природного скорочення – 3868 осіб.

Водночас зафіксовано міграційний приріст населення – 422 особи. Чисельність городян зменшилась на 1442 особи, мешканців сільської місцевості – на 2004 особи.

Найвищими темпами скорочувалась чисельність населення в Світловодському (0,72%), Олександрівському (0,71%), Вільшанському (0,68%), та Онуфріївському (0,62%) районах (в середньому по області – 0,35%).


Порівняно з січнем–липнем 2012р. обсяг природного скорочення населення збільшився на 8,6%. Найнижчий його рівень у розрахунку на 1000 жителів спостерігався на території Кіровоградської міськради (3,4 особи) та у Компаніївському районі (4 особи), найвищий – в Олександрівському районі (12,7 особи).


Рівень народжуваності по області коливався від 7,7 народженого на 1000 жителів на території Світловодської міськради до 13,2 у Знам'янському та Новгородківському районах (в середньому по області показник склав 10,3 особи).


Найнижчий рівень смертності зафіксовано на території Кіровоградської міської ради (13,8 особи на 1000 жителів), найвищий – в Олександрівському районі (22,8 особи) (середньообласний рівень – 17 осіб).


У січні–липні 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. зросла міграційна активність населення. Міграційний приріст населення в січні–липні 2013р. зафіксовано в 20 районах та містах області. Його рівень був найвищим на території Світловодської (5,74 особи) та Олександрійської (5,64 особи) міськрад, Долинського (5,14 особи), Компаніївського (4,74 особи) та Добровеличківського (4,4 особи у розрахунку на 1000 жителів) районів. Поряд з цим у 5 районах та містах спостерігалось міграційне скорочення населення, найвищим воно було на території Кіровоградської міської ради (4,71 особи), в Світловодському (1,72 особи) та Новоукраїнському р(1,4 особи)

Поетична сторінка


Край степовий, Кіровоградщина моя,
Стоїш ти в центрі України
Така велична і проста
Як ягідка червоної калини.
Квітуй, мій рідний край,

де дух козацький не згасає,
Слава твоїх захисників ніколи не вмирає.
Тебе прославили літа, ти прославляєш Україну!
За вас обох моя земля стіною стане в будь-яку годину.
Візитна картка в тебе є:
Квітучий соняшник у полі,

талановитий твій народ,
Жита шумлять, як хвилі в морі.
Кіровоградщина моя,

пишаємось тобою!
Ти наша гордість і краса,
Хай незалежність сяє над тобою.

Бойчук В.М

В світі є краї багаті,

Та дорожчий той, де в хаті

Слухав ти пісні матусі,

Де зостались кращі друзі,

Де спинався ти на ноги,

I куди тебе дороги

Знов ведуть, немов до Рима,

Де душа твоя незримо

Вже давно перебуває,-

Кращих бо країв немає…

Для одних то – сиві гори,

Для онаких – синє море,

А для нас, синів козацьких,-

Спів степів Кіровоградських.

Кiлькiсть переглядiв: 126

Коментарi